Best cheap wholefood swaps

March 20, 2019 6:14 am Published by Leave your thoughts

You want to eat healthily – of course you do! But are you worried that it’s going to cost an arm and a leg to do so? Do you naturally bypass the ‘healthy’ aisles in the supermarket – or online – concerned about cost? Well, let’s put your worries to rest. Here’s Naturally Good Food’s budget guide to the best cheap wholefood swaps!

Wholefoods too expensive?

Quinoa too costly?

Quinoa tends to cost a bit, because it’s mainly grown in South America. We do stock home-grown quinoa too, but that’s much sought-after and therefore at an equal premium. You’ll need to find another option if you’re trying to keep costs down. Brown rice – or red – makes an obvious alternative, giving a similar texture and nutritional benefits. Or to replicate quinoa’s quick and easy cooking, how about using some wholemeal couscous or bulgur wheat instead?

Pine nuts too posh?

These delicious, delicate little nuts are generally used in pesto. But not always! It’s perfectly possible to make pesto from other ingredients. If pine nuts are beyond your budget, try sunflower seeds instead. These have a similar oily coating to pine nuts and add a rich, meaty taste to the sauce.

Brown rice?

Brown rice might be expensive in some places, but at Naturally Good Food we’ve always made it our mission to keep the price of this staple as low as possible. We do this because brown rice is unbelievably good for you and we want everyone to share in its benefits – its protein, fibre, calcium, thiamine, potassium, B vitamins, iron, magnesium, selenium, manganese, natural oils and antioxidants! If you buy your brown rice from us, it should be perfectly affordable.

But if you simply can’t get on with it – or find yourself needing an alternative for other reasons, then we’ve got those too. How about barley? Or millet?

Brazil nuts?

Brazil nuts are wonderfully thick and crunchy – a real mouthful of goodness. They’re not the cheapest nut we sell, though. Cashews and almonds, for instance, are significantly cheaper. Lovely little fruity hazelnuts come in below them – and peanuts are the very cheapest of all!

If you still fancy a Brazil every now and then, why not buy one of our bags of mixed nuts? These contain more Brazils than other nuts, but have almonds, walnut halves and hazelnuts mixed in too, bringing down the overall price.

Whole nuts?    

Halved nuts, nuts in pieces and broken nuts are almost always cheaper than whole nuts. If you’re planning to chop or blitz your nuts anyway, you may as well opt for the chopped varieties to start with.

If nuts of any kind are proving beyond your spending power, try a nut butter instead. There are hundreds of peanuts in one jar of peanut butter (we know this – we’ve researched it) and the same goes for our jars of other types of nut butter. You wouldn’t be alone in not being able to run to a pack of macadamia nuts – but a jar of macadamia nut butter might be within reach.

Seeds?

Seeds make another good alternative to nuts of all kinds. We’re very proud of our seed selection at Naturally Good Food. We’ve got all sorts of seeds, from tiny poppy and chia, up to big, meaty pumpkin and sunflower. Each brings its own complement of nutritious elements to the table. Seeds are great for snacking on and for incorporating into savoury and sweet dishes: when you need a nut, try a seed instead!

Dried fruit?

Most of our dried fruit costs pretty much the same, pound for pound, with the exact price depending on availability. The cheapest types of fruit, however, are usually those old favourites, raisins and sultanas – as well as our mixed fruit, which includes currants too.

A lot of people seek out prunes for help with bowel problems. What they don’t always know is that figs too can have a laxative effect – and are cheaper!

Olive oil?

Olive oil is tasty, immensely good for you and very versatile. But if it’s costing too much, what should you do?

We’d suggest you look at rapeseed or sunflower oils instead. We stock both of these in organic and cold-pressed versions, alongside our olive oils. They’ve got a beautiful flavour, are packed with nutritious elements, and work wonderfully in cooking.

Pulses, chickpeas and lentils?

We just can’t think of a cheaper alternative to pulses, dried peas, chickpeas and lentils – these are already the cheap alternatives! These wonderfully frugal and nutritious ingredients should form the basis of many meals for anyone on a tight budget. Don’t just stick with one variety, of course – we’ve got many, many different kinds. Eat a rainbow of colours for a range of nutrition – and all for mere pennies.

Remember, of course, that dried pulses are generally cheaper than tinned. However, you’ll have to cook the dried variety yourself, costing money in fuel.

Buy bigger wholefoods!

Buy more – to spend less? Yes, that really is how it works! We encourage our customers to buy in bulk wherever they can. So long as you’ve got room to store a product and are sure you’ll get through it before it goes out of date, buying in bulk is the most efficient and the cheapest way to get your wholefoods from us. With your shelves stocked with rice, pasta, flour, grains, nuts, seeds and dried fruit, you’ll never need to interrupt your wholefood diet again.

Buy in the sale!

Those in the know shop at the Naturally Good Food Sale. You’ll find it in this part of our website and in individual product categories too. If we’ve got something in the Sale, we make sure our customers know about it.

Products end up in our Sale for a number of reasons. Sometimes it’s because a line is discontinued. Sometimes a product is nearing the end of its shelf life (if we sell anything beyond its shelf life, it will be only a little ‘over’ and will still be entirely safe and good to eat). Sometimes we discontinue certain lines and need to clear our shelves to make way for new stock.

You’ll find a whole range of wholefoods on our Sale page, from the everyday to the weird and wonderful. Perhaps there’s a completely new wholefood there that you’d like to try out – or an unexpected bargain?

Buy wholefoods full stop!

The majority of wholefoods aren’t expensive at all. You’ll get an awful lot more meals out of a bag of pulses and a packet of rice than you will from the same amount of money spent on supermarket ready meals. Wholefoods pull off the amazing triple whammy of being good for you, being tasty and being cheap to buy. Change most of your meals to wholefoods right now and you’ll be quids in!

Naturally Good Reads v2

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Categorised in: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This post was written by Yzanne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *